aild
Dołączył: 01 Mar 2008
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: cHELLm
|
|
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs |
|
W dniach 12 – 19 maja odbędzie się w Chełmie festiwal filmowy. Publiczności zaprezentowanych zostanie kilkanaście produkcji z kilku państwa świata. Seanse odbywać się będą codziennie w MDK. Natomiast w dniach 15 i 16 maja w ChDK zorganizowane zostaną kinowe prezentacje filmów. Wśród nich warto wymienić najciekawsze:
Kapelan domu śmierci – 98 min - (15 maja, sobota, ChDK, godz. 18:00)
Bohaterem filmu Petera Gilberta i Steve'a Jamesa jest Carroll Pickett - pastor, który przez piętnaście lat był kapelanem celi śmierci osławionego więzienia „Walls" w teksańskim Huntsville. Pickett towarzyszył w ostatniej drodze dziewięćdziesięciu pięciu więźniom, którzy zostali w majestacie prawa uśmierceni zastrzykiem trucizny. Dla wielu był jedynym człowiekiem, z którym mogli szczerze porozmawiać. Każda egzekucja była dla niego osobistą tragedią. Przepełniony bólem, za każdym razem nagrywał na własny użytek przebieg dnia, w którym przyszło mu pełnić swoją niewdzięczna służbę. Niekiedy był pewien, że wyrok został wydany na niewłaściwego człowieka... Tak było w przypadku Carlosa De Luny, skazanego za morderstwo podczas napadu na stację benzynową. Współcześnie prowadzone przez dziennikarzy „The Chicago Tribune" śledztwo potwierdza intuicję Picketta - De Luna, którego kolejne apelacje nie znalazły uznania w oczach gubernatora Teksasu, nie popełnił przypisanej mu zbrodni. Jego siostra nie potrafi sobie wybaczyć, że nie umiała ocalić mu życia. Razem z Pickettem zaczyna działać na rzecz zakazu kary śmierci - kto mógłby mieć większe od nich prawa i silniejszą determinację, by walczyć o życie skazanych?
Ballada o kozie – 60 min - (16 maja, niedziela, ChDK, seanse od godz. 18:00)
Popegeerowska wieś widziana oczami kóz ofiarowanych przez opiekę społeczną kilku rodzinom z Dolnego Śląska. Lokalne władze wpadły bowiem na ciekawy pomysł - zamiast tradycyjnego zasiłku, potrzebujący mogą dostać zwierzę, co nie tylko wpłynie na wzbogacenie ich jadłospisu, ale także zachęci do działania. Dzięki kozom trafiamy do leśnego azylu recydywistów i stajemy się świadkami biznesowych przedsięwzięć pewnego złomiarza. Zwierzęta wnoszą sporo ożywienia w monotonne życie wsi i właściwie wszyscy mieszkańcy traktują je z sympatią. Film Bartka Konopki z przymrużeniem oka pokazuje rzeczywistość Polskiej prowincji na początku XXI wieku.
Matka – 11 min - (16 maja, niedziela, ChDK, seanse od godz. 18:00)
Mała wieś gdzieś w Polsce. Rodzina jakich wiele, zajęta przygotowaniami do pierwszej komunii małej dziewczynki. Kamera z uwagą obserwuje twarz starej kobiety, której życie wypełnione jest czekaniem. Babcia zdaje się nie brać udziału w uroczystości, myślami jest zupełnie gdzie indziej. Wkrótce czeka ją długa podróż - na drugim końcu Polski czeka na nią syn, którego zapewne nigdy już nie zobaczy w domu...
Wybieram życie – 40 min - (16 maja, niedziela, ChDK, seanse od godz. 18:00)
To nie odosobnienie jest największym problemem kobiet zamkniętych w zakładzie karnym w Lublińcu. Przez lata zmagały się z piekłem przemocy domowej, by w końcu z niego uciec - mordując swego prześladowcę. Dziś próbują uciec z piekła własnej pamięci, pokonać lęk i odzyskać godność. Pomaga im w tym nietypowe doświadczenie terapii przez teatr: odgrywając własne i cudze historie, konfrontują się z demonami przeszłości. Ta forma pracy terapeutycznej została wcześniej z powodzeniem zastosowana przez Centrum Praw Kobiet w programach realizowanych dla kobiet, które doświadczyły przemocy domowej - ze strony matek, ojców czy partnerów, ale same nie posunęły się do przemocy, aby się od niej uwolnić. Bohaterkami filmu Andrzeja Titkowa są także uczestniczki jednego z takich warsztatów terapeutycznych, którym odgrywanie roli ofiary w teatrze ułatwiło wyjście z podobnej roli w życiu. Dokument Titkowa udowadnia, że do wyrwania się z kręgu przemocy nie wystarczy jej ofiarom pomoc prawna i bytowa, a także, że prawo więźnia do resocjalizacji jako celu kary nie musi być tylko pobożnym życzeniem.
14 maja (piątek)
MDK ul. Pocztowa 41
godz. 17.30, „Chiński Dziki Zachód”, „Zabójcza okazja”
15 maja (sobota)
ChDK, pl. Tysiąclecia 1
godz. 18.00 , „Kapelan Domu Śmierci”
16 maja (niedziela)
ChDK, pl. Tysiąclecia 1
godz. 18.00, „Ballada o kozie”, „Matka”, „Wybieram życie”
17 maja (poniedziałek)
MDK ul. Pocztowa 41
godz. 17.30: „Wyrok na życie”, „Sztuka pałowania”, „Pożegnanie ze strachem”
przed południem seanse w II LO
18 maja (wtorek)
MDK ul. Pocztowa 41
godz. 17.30, „Mata, Tata, Bóg i Szatan”, „Wybieram życie”,
przed południem seanse w IV LO
19 maja (środa)
MDK ul. Pocztowa 41
godz. 17.30 sala: „Nasi”, „Bezrobotni”, „Wyrok na życie”,
przed południem seanse w ZSE i III LO
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez aild dnia Czw 23:28, 13 Maj 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|